Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

W Sielpi będzie jak nad morzem!

czwartek, 08 kwietnia 2021 11:37 / Autor: Aleksandra Rękas
W Sielpi będzie jak nad morzem!
Urząd Miasta i Gminy Końskie
W Sielpi będzie jak nad morzem!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wkrótce wczasowiczów spędzających czas na „Świętokrzyskiej Ibizie”, czyli w Sielpi, czeka miła niespodzianka. Molo znajdujące się nad tamtejszym zalewem zostanie zastąpione nowym, osiemdziesięciometrowym pomostem, położonym na wbitych w dno palach.

Jak wyjaśnia Krzysztof Obratański, burmistrz Miasta i Gminy Końskie, obecna grobla znajduje się na nasypie ziemnym.

- Jest to pozostałość dawnej infrastruktury i ma istotną wadę: przegradza zalew i powoduje zastoinę od strony wschodniej, przez co nurt wody nie obmywa kąpieliska – wyjaśnia burmistrz.

- By mogła powstać wysepka na wejściu rzeki Czarnej Koneckiej do zalewu - a takie są plany - woda nie może napotkać na szczelną groblę. Dlatego część pomostu zostanie rozebrana i zastąpiona molo na palach. Woda będzie mogła swobodnie pod nim przepływać, odświeżając intensywnie użytkowane kąpielisko – tłumaczy Krzysztof Obratański.

Prace przygotowawcze już ruszyły, ale przebudowa rozpocznie się po najbliższym sezonie letnim. Wszystko po to, by wczasowicze mogli swobodnie korzystać z kąpieliska.

- Obawialiśmy się, że nie zdążymy przed początkiem sezonu, a nie chcieliśmy, by wypoczywający nad zalewem zastali tam roboty budowlane – dodaje burmistrz.

Przebudowa molo wpisuje się w projekt rewitalizacji Sielpi, który zakończy się do 2030 roku. Z nowego pomostu skorzystamy w przyszłym roku.

To nie koniec nowości nad zalewem w Sielpi. W tym roku, najprawdopodobniej pojawi się tam policyjny patrol wodny.

- Dodajmy, że w trosce o bezpieczeństwo policjanci zamierzają kupić łódź patrolową. Na ostatniej sesji Rady Miasta, zdecydowaliśmy o przeznaczeniu 50 tysięcy złotych na dofinansowanie tego zakupu. W poprzednim roku swój udział mieliśmy również w finansowaniu policyjnego samochodu z napędem na cztery koła, który będzie na lądzie holownikiem łodzi. Dzięki temu odwiedzający zalew w Sielpi wczasowicze będą bezpieczniejsi – podkreśla Obratański.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO