Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wysyp grzybów w świętokrzyskiem. Sprawdź, gdzie jest ich najwięcej

czwartek, 19 sierpnia 2021 13:10 / Autor: Natalia Pindral
Wysyp grzybów w świętokrzyskiem. Sprawdź, gdzie jest ich najwięcej
Fot. iStock
Wysyp grzybów w świętokrzyskiem. Sprawdź, gdzie jest ich najwięcej
Fot. iStock
Natalia Pindral
Natalia Pindral

Już od kilkunastu dni w naszym województwie można zauważyć znaczny wysyp grzybów. Sierpniowe zbiory cechują się tym, że okazy są bardzo zróżnicowane.

Paweł Kosin, rzecznik prasowy nadleśnictwa Daleszyce informuje, że w ostatnich dniach zauważono znaczne ilości grzybów.

– Najwięcej okazów możemy znaleźć w lasach starachowickich, daleszyckich oraz siekierzyńskich. Są także w okolicach nadleśnictwa Suchedniów, oraz w najbardziej popularnym miejscu grzybobrania, czyli między Kielcami a Zagnańskiem – dodaje.

Co możemy zebrać? Oprócz prawdziwków, najbardziej lubianych wśród grzybiarzy, często spotykane są także kurki.

– Pojawiły się też kanie czubajki. Niektórzy mówią na nie wegańskie schabowe, ponieważ podobnie się je przyrządza. Występują także kozaki, brązowe jak i czerwone oraz liczne gatunki gołąbków. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są jadalne, ale dość licznie występują. Mleczaje smaczne także są często spotykane. Nie są one zbierane przez wszystkich, ale amatorzy bardzo je cenią – dodaje Paweł Kosin.

– Tegoroczne grzyby są w większości zdrowe, poza borowikami, trochę zaczerwionymi. Oznacza to, że mogą być robaczywe. Jednak pozostałe gatunki są zdrowsze. Myślę tu głównie o kozakach, pieprznikach, a także gołąbkach – dodaje rzecznik.

Sezon na grzyby będzie trwać dopóki warunki będą odpowiednie. Na tę chwilę w lasach jest dużo wilgoci i możemy je spotkać jeszcze przez około parę tygodni.

Przypominamy, że jeśli nie jesteśmy pewni czy dany okaz jest jadalny, to powinniśmy się zgłosić do specjalistów lub sprawdzić go w atlasie grzybów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO