Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

SPORT

Łucznik kieleckiego „Startu” poleci do Tokio. Ruszyła zbiórka na nowy łuk

czwartek, 22 lipca 2021 12:52 / Autor: Damian Wysocki
Łucznik kieleckiego „Startu” poleci do Tokio. Ruszyła zbiórka na nowy łuk
Łucznik kieleckiego „Startu” poleci do Tokio. Ruszyła zbiórka na nowy łuk
Damian Wysocki
Damian Wysocki

Łukasz Ciszek, łucznik Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji „Start” Kielce, uzyskał kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Zawodnik pochodzący z małopolskiego Sułkowa musi uzbierać ok. 15 tysięcy złotych, aby odpowiednio zabezpieczyć się pod względem sprzętowym. Na razie nie może liczyć na wsparcie ze strony Polskiego Związku Łuczniczego.

Przed miesiącem Łukasz Ciszek wywalczył tytuł mistrza Polski w Lublinie. Kilka dni temu dowiedział się o uzyskaniu kwalifikacji na wrześniowe igrzyska paraolimpijskie. W 89-osobowej kadrze do Tokio znalazło się dwóch przedstawicieli łucznictwa: on oraz Milena Olszewska.

Przed wyjazdem do Japonii, zawodnik kieleckiego stowarzyszenia musi odpowiednio zabezpieczyć się pod względem sprzętowym. Obecnie dysponuje jednym łukiem.

– Przy tej klasie zawodników i randze zawodów trzeba mieć dwa łuki, aby w jakiejś kryzysowej sytuacji nie tracić czasu i cennych punktów. Za Łukaszem lata wyrzeczeń i trudu, aby zdobyć przepustkę na paraolimpiadę.  Drugą sprawą są strzały. Najlepsi zawodnicy korzystają z trzech, czterech kompletów. Z nich wybierane są te najlepsze – wyjaśnia Tomasz Pakaszewski, prezes Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji „Start” Kielce.

Koszt nowego łuku oraz kompletu strzał to ok. 15 tysięcy złotych. „Start” zainicjował zbiórkę na ten cel. Na razie pieniądze można przekazywać na konto zrzeszenia. Niebawem, po wypełnieniu kwestii formalnych,  ruszy zbiórka na platformie „Siepomaga”. Ewentualne wsparcie ze strony Polskiego Związku Łuczniczego wydaje się niemożliwe.

– Kiedy dowiedzieliśmy się o zakwalifikowaniu Łukasza do kadry, od razu wystosowaliśmy stosowne pismo do związku. Czekamy na odpowiedź. Po rozmowach telefonicznych otrzymaliśmy tylko lakoniczne stwierdzenia. Odnosimy wrażenie, że sprawa zapewnienia dogodnych warunków dla zawodnik schodzi na dalszy plan – tłumaczy Tomasz Pakaszewski.

Łukasz Ciszek jest jednym z najlepszych polskich łuczników. Regularnie sięga po medale najważniejszych krajowych imprez. Kilka lat temu w wyniku wypadku w pracy stracił część nogi. Strzela z łuku klasycznego na koronnym dystansie 70 metrów.

– To wydarzenie wywróciło jego życie do góry nogami. Po takim zdarzeniu osoby niepełnosprawne mierzą się z nową rzeczywistością. Łukasz jest przykładem, że nie wolno się poddawać. Nigdy. To wzór do naśladowania. Nie siedzi w domu, nie załamuje się. Teraz walczy o spełnienie swojego sportowego marzenia. Za każdą wpłatę będziemy bardzo wdzięczni – kwituje Tomasz Pakaszewski, prezes Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji „Start” Kielce.

Wpłaty na Konto ZSiR Start w Kielcach z dopiskiem TOKIO2020 należy kierować na nr konta ING 76 1050 1416 1000 0005 0157 6805.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO