Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Święto Kapituły Katedralnej. Biskup Jan Piotrowski mianował pięciu nowych kanoników

poniedziałek, 26 września 2022 13:04 / Autor: Wojciech Dudkowski
Święto Kapituły Katedralnej. Biskup Jan Piotrowski mianował pięciu nowych kanoników
Święto Kapituły Katedralnej. Biskup Jan Piotrowski mianował pięciu nowych kanoników
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Kielecka bazylika katedralna ma już 851 lat. Z okazji rocznicy konsekracji spotkali się w niej kanonicy, do ich grona dołączono także pięciu kapłanów naszej diecezji. Wspólnej modlitwie przewodniczył Biskup Kielecki Jan  Piotrowski.

Zebranych  przywitał Dziekan Kapituły Katedralnej, ksiądz prałat Tomasz Rusiecki.

– To święto jest okazją do ożywienia kapłańskiej więzi z biskupem, któremu powierzono troskę o Kościół kielecki, w którym jest on pierwszym głosicielem Bożego Słowa, szafarzem Sakramentów i Pasterzem, prowadzącym Kościół drogami zbawienia. Każda nominacja jest zaproszeniem przez Pasterza diecezji do gorliwej współpracy – zaznaczył.

W swojej homilii biskup zaznaczył, że kielecka katedra jest ściśle związana z historią miasta, diecezji i regionu.

- Chcemy dziękować Bogu za to, że katedra wciąż istnieje. Że płonie jak pochodnia na katedralnym wzgórzu i jest świadkiem dziejowych wydarzeń – pięknych, ale i dramatycznych. Zawsze związana jest z ludem Bożym, mieszkańcami tego miasta, naszej diecezji, a przede wszystkim regionu świętokrzyskiego. Mając wciąż otwarte podwoje zaprasza na modlitwę w obecności Najświętszego Sakramentu – przypomniał.

Posłuchaj całej homilii:

Następnie nowomianowani kanonicy złożyli uroczyste wyznanie wiary i podpisali się pod jego słowami. Tym samym zostali oficjalnie przyjęci do kapituły katedralnej. Są to:

  • Ksiądz Zbigniew Bień, proboszcz parafii w Rembieszycach
  • Ksiądz Szymon Górski, proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Kielcach-Dąbrowie, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego
  • Ksiądz Zbigniew Janiczek, proboszcz parafii w Sierosławicach
  • Ksiądz Grzegorz Przybylski, proboszcz parafii w Kaczynie
  • Ksiądz Jarosław Strojny, proboszcz parafii w Dobrzeszowie

Ogłoszono także zmianę na stanowisku administratora kapituły – księdza Władysława Sowę zastąpi ksiądz Mirosław Cisowski.

– Ksiądz biskup ozdobił nas większą odpowiedzialnością za własne kapłaństwo, za lud, który  jest nam powierzony, za wszystkich, którym głosimy Ewangelię oraz za lojalność Pasterzowi – powiedział ksiądz kanonik Szymon Górski.

Po Eucharystii kapłani udali się na adorację do kaplicy Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

Tytuł kanonika nadaje biskup kapłanom szczególnie zasłużonym w diecezji. Mianowani do tej godności kapłani noszą dodatkowe oznaki w szatach liturgicznych, takie jak sutanna z fioletowymi guzikami, pas, czy mantolet – pelerynkę w kolorze fioletowym. W diecezji kieleckiej istnieją trzy  kapituły – katedralna, wiślicka i miechowska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO