Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Ile musimy wydać na wymarzone wesele?

poniedziałek, 13 września 2021 13:28 / Autor: Natalia Rębosz
Ile musimy wydać na wymarzone wesele?
Ile musimy wydać na wymarzone wesele?
Natalia Rębosz
Natalia Rębosz

Cennik ślubny w dużej mierze zależy od miejsca, w którym będzie odbywał się ślub, a przede wszystkim od tego, gdzie wyprawiane będzie wesele. Rozbieżności potrafią być wysokie. I podobnie wygląda to również jeśli chodzi o inne elementy wesela, czyli strój panny młodej, dekoracje kwiatowe, fotografa, kamerzystę czy tort. Sprawdziliśmy, ile te usługi kosztują w naszym mieście.

Florystyką ślubną od lat zajmuje się kwiaciarnia Kwiatowa Pasja, która znajduje się przy ulicy Stefana Żeromskiego 10.

– W naszej ofercie mamy między innymi dekoracje sali weselnej, dekorację kościoła czy pojazdu. Każda jest dla nas niepowtarzalnym wyzwaniem, które zaczyna się na etapie wstępnej konsultacji, gdzie oprócz wyboru poszczególnych elementów skupiamy się na detalach i oczekiwanej atmosferze. Koszt takiego pakietu możemy szacować nawet na tysiąc złotych. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie kwiaty i w jakiej ilości zamówi para młoda – mówi właścicielka kwiaciarni Kwiatowa Pasja.

Choć tort weselny zapewne nie jest najtrudniejszy ze wszystkich elementów ślubnej ceremonii – za to może być najsmaczniejszy . Cukiernia AleBabeczka specjalizuje się w tworzeniu artystycznych tortów weselnych, które świetnie wyglądają, ale też smakują.

– Koszt takiej słodkiej przyjemności zależy od kilku kwestii. Najpierw pytamy o liczbę osób, następnie przeliczamy to na kilogramy z niewielką nadwyżką, żeby przypadkiem tortu nie zabrakło i ostatecznie na tej podstawie wyliczamy cenę. Jeden kilogram to około dziesięć porcji, zatem, by poczęstować setkę gości, potrzebujemy około dziewięciu kilogramów tortu. Ceny najprostszych zaczynają się od czterdziestu do pięćdziesięciu złotych za kilogram. Do tego dochodzą koszty wariantów smakowych i dekoracji. Dlatego minimalna cena za tort weselny, z jaką powinni się liczyć młodzi w przypadku setki gości, to mniej więcej pięćset złotych – wyjaśnia Aleksandra Chłodnicka z AleBabeczki.

Panna młoda chyba najwięcej czasu spędza na wyborze sukni ślubnej, która w większości przypadków jest spełnieniem marzeń, a cena nie gra tu roli. Jednym z najbardziej popularnych salonów w Kielcach jest Charlotta Atelier, gdzie znajdziemy prawdziwe perełki, w każdym stylu.

– Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki model sukni wybierze panna młoda. Istoty jest także materiał, z jakiego suknia jest wykonana, pod uwagę  jest brana również ilość zdobień. Ceny zaczynają się od około dwóch tysięcy złotych i nie ma tu górnej granicy. Jeśli jednak miałabym określić przeciętny koszt sukni, to będzi to nawet sześć tysięcy złotych – mówi pani Asia, pracownik salonu.

Wybranie sali  jest nie lada wyzwaniem. Pod uwagę bierze się dużo czynników. Do najważniejszych należą między innymi:  stosunek wielkości sali do liczby zaproszonych gości, koszt wynajęcia, wygląd, lokalizację, menu, obsługę, bazę noclegową. Oczywiście trudno znaleźć taką salę, która w stu procentach będzie spełniała wszystkie wymagania, ale dobrze jest szukać sali bliskiej ideału. W końcu to tak ważny element każdego, udanego wesela. W Kielcach znanym miejscem na tego typu imprezy jest Hotel Aviator.

– Oferta Hotelu Aviator w zakresie organizacji wesel umożliwia aranżację przyjęcia weselnego do dziewięćdziesięciu osób. Do dyspozycji mamy dwadzieścia pokoi o wysokim standardzie, w tym trzy apartamenty. Każdego klienta traktujemy indywidualnie, dlatego ofertę przygotowujemy w oparciu o konkretne potrzeby i oczekiwania w trakcie umówionego spotkania. Menu zaczyna się już od stu sześćdziesięciu pięciu złotych za osobę - mówi pracownik hotelu. 

Dobry kamerzysta na ślub – czyli jaki? Dla nowożeńców niezwykle ważne jest uchwycenie najpiękniejszych momentów ich uroczystości. Przykładają więc wagę do wyboru firmy, która zajmie się przygotowaniem filmu z wesela: liczy się tu nie tylko profesjonalizm, ale i kreatywny pomysł, dobry montaż i pokazanie pięknych emocji. Natomiast jeśli chodzi o fotografa, najlepsza będzie osoba, która pracuje w sposób dyskretny, ale efektywny. Umie wtopić się w tłum weselników i wyłapać piękne, wyjątkowe momenty przyjęcia. Takie usługi w Kielcach wykonuje między innymi firma VP-FX, która znajduje się przy ulicy Złotej.

– Dysponujemy  dwoma wariantami usług. Pierwszy obejmuje dwóch operatorów plus ujęcia z drona. Filmowanie od przygotowań do oczepin włączenie. W ramach pakietu klient otrzyma film w jakości full HD i teledyskami na pendrivie, jest też opcja na życzenie, czyli kopia filmu na DVD.  Natomiast drugi zawiera filmowanie oraz fotografię. Zaangażowanych jest dwóch operatorów sprzętu video i fotograf. Pakiet obejmuje także ujęcia z drona. W tym pakiecie klient otrzymuje od stu pięćdziesięciu do dwustu zdjęć po specjalistycznej obróbce graficznej w formie odbitek  fotograficznych. Format papieru to piętnaście na dwadzieścia jeden centymetrów. Opcje dodatkowe to wywiady z gośćmi, ujęcia wideo z wizyty u wizażysty i fryzjera, podziękowania dla rodziców wyświetlane z rzutnika w dniu wesela czy teledysk z pleneru ślubnego. Koszty wahają się między dwa, a sześć tysięcy złotych – informuje właściciel VP–FX.

Jak się okazuje wesele na sto osób i to w wersji bez przepychu może kosztować nawet od 20 do 50 tysięcy złotoch. Dla wielu par ślub to najważniejszy dzień rozpoczynający nowy rozdział w życiu. Dlatego dążą do tego, aby był on wyjątkowy i niepowtarzalny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO