Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Maj dla Maryi

środa, 19 maja 2021 11:19 / Autor: Beata Kwieczko
Maj dla Maryi
Maj dla Maryi
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Trwa maj, w którym czcimy Matkę Bożą. W tym miesiącu w kościołach i przy przydrożnych kapliczkach wierni modlą się Litanią Loretańską i śpiewają pieśni ku czci Maryi. Nabożeństwa majowe przy kapliczkach odbywają się również na kieleckich osiedlach.

Figura nazywana Panią na Szydłówku, została postawiona w 1880 roku przy ulicy Warszawskiej przez Piotra i Mariannę Nowaków jako dziękczynienie za jakąś łaskę, którą otrzymała. Znajdowała się tu do 1976 lub l977 roku. Później, kiedy była przebudowywana ulica Warszawska, za zgodą ówczesnego ks. prałata Jana Kudelskiego, kapliczka została przeniesiona na Szydłówek Górny. Jednak po wykupieniu działki przez dewelopera, ponownie musiała zmienić lokalizację. Kapliczką zajął się ks. Jan Iłczyk, kustosz Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny i proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach, dzięki któremu ostała odnowiona i została ustawiona przy ulicy Warszawskiej na terenie należącym do miasta.

Figurę w nowym miejscu poświęcił 1 maja ks. biskup Andrzej Kaleta, który podkreślił, że przydrożne i osiedlowe krzyże oraz kapliczki dobrze świadczą o mieszkańcach. – Mówią o wierze, o tym, że tam gromadzili sie ludzie i ten, kto je wznosił chciał podziękować Panu Bogu za otrzymane łaski. Warto zainteresować się takimi pomnikami przeszłości i zadbać o to, żeby nie chyliły się ku upadkowi. Dbajmy o te pomniki, bo w ten sposób pamiętamy o naszych ojcach, matkach i dziadach – powiedział ks. biskup.

LITANIA, RÓŻANIEC I PIEŚNI

Kapliczka ma ogromne znaczenie dla okolicznych mieszkańców, którzy codziennie o godzinie 19 gromadzą się przy niej na nabożeństwach majowych. Oprócz Litanii Loretańskiej, odmawiają cząstkę różańca i śpiewać pieśni maryjne. Dbają też o porządek, a także przynoszą kwiaty i zapalone znicze.

– Uczestniczę w nabożeństwach majowych, bo kocham Matkę Najświętszą. Śpiewamy w plenerze, żeby podtrzymać tradycję, którą sprawowali od dawna nasi przodkowie – mówi Natalia Tusznio, mieszkanka osiedla Bocianek, która co roku w maju modli się przy kapliczce Matki Bożej. – W nabożeństwach uczestniczy wielu ludzi, głównie mieszkańców z osiedla Bocianek, ale przyjeżdżają też osoby z innych części Kielc, co sobie bardzo cenimy. Czujemy się związani z Maryja i to daje nam dużo radości i jedności, bo mamy z sobą bezpośredni kontakt – dodaje.

W nabożeństwach uczestniczą w większości kobiety, ale przychodzą na nie także mężczyźni. – Chodzę na nabożeństwa do kościoła, ale chętnie przychodzę też tutaj, aby wielbić Matkę Boską śpiewem i modlitwą – mówi pan Władysław z osiedla Szydłówek.

BRAKUJE MŁODYCH

Niestety uczestnicy nabożeństw ubolewają, że przy kapliczkach modlą się przeważnie ludzie starsi. – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy się razem modlić przy kapliczkach, ale brakuje nam ludzi młodych. Naszym pragnieniem jest, żeby to właśnie oni przejęli tę tradycję, która jest przecież piękna i wyjątkowa – zauważa pani Wanda z osiedla Bocianek.

– Wydaje mi się, że młodzież nie chce przychodzić, bo modlitwa w miejscu publicznym wymaga odwagi. Łatwiej jest im pójść do kościoła, a warto, żeby zaczęli też modlić się z nami. Potrzeba nam młodych, którzy będą po nas świadczyć o Panu Bogu i nie będą się wstydzić swojej wiary – stwierdza pani Helena z kieleckiego Szydłówka.

Kapliczka przy ulicy Warszawskiej to nie jedyne miejsce, w którym na nabożeństwie ku czci Matki Bożej spotykają się kielczanie. Wiele osób gromadzi się także codziennie o godzinie 19.30 przy figurach u zbiegu ulic Klonowej i Orkana oraz Warszawskiej i Orkana, a także o godzinie 17 obok bloku przy ulicy Pieszej na osiedlu Szydłówek.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO