Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

PUBLICYSTYKA

WORD w Kielcach postrachem zdających?

piątek, 24 września 2021 12:11 / Autor: Natalia Rębosz
WORD w Kielcach postrachem zdających?
WORD w Kielcach postrachem zdających?
Natalia Rębosz
Natalia Rębosz

Aby otrzymać prawo jazdy, przyszli kierowcy muszą zmierzyć się także z egzaminem praktycznym. To właśnie on spędza sen z powiek większości kursantów. Od zawsze mówi się, że w Kielcach zdanie egzaminu na prawo jazdy za pierwszym podejściem graniczy z cudem. Gdzie więc najłatwiej zdać egzamin i czy w naszym mieście jest faktycznie aż tak źle?

W 2020 roku zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach wynosiła 30,5 procent. To średnia krajowa - zapewniają egzaminatorzy. Jeśli chodzi o egzamin teoretyczny i praktyczny, to ten wskaźnik utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie rok w rok. Na pewno występują wahania co do liczby osób przystępujących do egzaminu – zaznacza Maciej Szczerba z WORD w Kielcach.

Jak na tle innych miast wypadają Kielce? Okazuje się, że najlepiej radzą sobie osoby podchodzące do egzaminu na prawo jazdy w Jeleniej Górze – tam zdawalność jest na poziomie 53 procent. Na kolejnych miejscach uplasowały się WORD-y z Ostrołęki i Kalisza – zdawalność na poziomie odpowiednio 51,9 procent i 49,6 procent.

Drugi kraniec zestawienia otwiera Łódź – tam zdawalność prawa jazdy nie przekracza 25 procent. Nieznacznie lepiej jest w Koszalinie (25,4 procent), Radomiu (25,6 procent.) i Opolu (28,1 procent). Również zdawalność prawa jazdy w Gdańsku i Częstochowie nie przekracza 30 procent. Zatem wszyscy zdający w Kielcach mogą pocieszyć się tym, że są miejsca, gdzie jeszcze trudniej jest zostać kierowcą.

Najgorszym doradcą podczas egzaminu jest stres. Dlatego dla wielu kandydatów na kierowców pierwszy egzamin praktyczny kończy się niepowodzeniem. A za stresem idą także proste błędy. Pierwsze pojawiają się już na placu manewrowym, gdzie egzamin się rozpoczyna. 

 – Na placu zdarza się, że kursanci nie zdają, bo pod wpływem silnych emocji, wskazują nie te światła bądź złe położenie płynu do spryskiwaczy, płynu hamulcowego lub chłodniczego. Natomiast najczęstsze popełniane błędy w ruchu to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej lub nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas zmiany pasa ruchu – wymienia Marek Halicki, egzaminator, z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Kluczem do zdania egzaminu praktycznego w dużej mierze jest także wybór dobrej szkoły jazdy. Od doświadczonych i życzliwych instruktorów można nauczyć się naprawdę wiele. Część przyszłych kierowców powinna zwrócić uwagę, nie tylko na jakość nauki oferowanej przez szkołę jazdy, ale również zdawalność prawa jazdy w poszczególnych WORD-ach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO