Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dziś Światowy Dzień Recyklingu

sobota, 18 marca 2023 07:57 / Autor: Aleksandra Rękas
Dziś Światowy Dzień Recyklingu
Fot. Straż Miejska w Kielcach
Dziś Światowy Dzień Recyklingu
Fot. Straż Miejska w Kielcach
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Czym jest recykling i co nadaje się do powtórnego wykorzystania? Dlaczego warto segregować śmieci i jak to robić? W związku ze Światowym Dniem Recyklingu, przedszkolaki i uczniowie brali udział w praktycznych zajęciach.

Każdy z nas wytwarza średnio trzysta kilogramów śmieci rocznie. Warto więc wiedzieć, jak można ponownie wykorzystać odpady, by nie wszystkie trafiały od razu na wysypiska śmieci.

- Podczas wczorrajszych (17 marca) zajęć, dzieciaki dowiedziały się czym jest recykling i poznały zasady, które warto stosować w swoich domach. W warsztatach brały udział przedszkolaki z placówki przy ulicy Norwida oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 22 – wyjaśnia Angelika Kopczyńska ze Straży Miejskiej w Kielcach.

Jak przypomina, recyklingowi, a więc powtórnemu wykorzystaniu, podlega szereg materiałów. To na przykład papierowe gazety, opakowania oraz papier biurowy. Także szklane słoiki, butelki, szkło opakowaniowe, worki i torby foliowe, folie opakowaniowe, czy aluminiowe puszki.

- Pierwszym z etapów  recyklingu jest sortowanie materiałów.Ta część procesu jest wykonywana przez użytkowników w domach, przy wyrzucaniu śmieci. Kolejnym elementem jest rozdrabnianie tworzyw oraz ich separacja. Niektóre odpady, w szczególności te produkowane ze szkła i tworzyw sztucznych, wymagają również mycia. Produkt końcowy powstaje na etapie wytłaczania, będącym ostatnią częścią całego procesu przetwórczego – wyjaśnia Kopczyńska.

Co ciekawe, do wyprodukowania polarowej bluzy potrzeba zaledwie 35 plastikowych butelek. Z kolei przetworzenie sześciu metalowych puszek pozwala wyprodukować tyle samo energii, co spalenie… litra paliwa.

Nowym pojęciem jest natomiast upcykling. To forma przetwarzania, która pozwala uzyskiwać przedmioty o wartości wyższej niż wartość przetwarzanego odpadu. Na przykład – produkcja butów ze… zużytych opon samochodowych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO