Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

SPORT

Zmarł Zbigniew Pacelt. Prezes PKOl: Sport był jego życiem

wtorek, 05 października 2021 11:17 / Autor: Damian Wysocki
Zmarł Zbigniew Pacelt. Prezes PKOl: Sport był jego życiem
fot. PKOl
Zmarł Zbigniew Pacelt. Prezes PKOl: Sport był jego życiem
fot. PKOl
Damian Wysocki
Damian Wysocki

W wieku 70 lat w Warszawie zmarł nagle Zbigniew Pacelt, jeden z najwybitniejszych sportowców pochodzących z Ziemi Świętokrzyskiej.

Zbigniew Pacelt urodził się 26 sierpnia 1951 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Swoją karierę sportową zaczynał w sekcji pływackiej KSZO. Zdobył sześć tytułów mistrza Polski. Jako pływak brał udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku (1968) i Monachium (1972).

W latach 70. należał do czołówki polskich pięcioboistów. Wywalczył dwa tytuły wicemistrza kraju, dwa drużynowe mistrzostwa świata, pojechał również na igrzyska olimpijskie do Montrealu (1976).

Po zakończeniu kariery zajął się pracą trenerską. W Barcelonie (1992) prowadzona przez niego drużyna pięcioboistów sięgnęła po „złoto”. Pierwsze miejsce indywidualnie zajął Arkadiusz Skrzypaszek. Po tych sukcesach, Zbigniew Pacelt został uznany „Trenerem Roku” w prestiżowym plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

W następnych latach skupił się na pracy działacza. W 2005 roku został wybrany do Sejmu z okręgu kieleckiego z listy Platformy Obywatelskiej. Mandat pełnił przez trzy kadencje.  

„Sport był zawsze niezwykle ważne w jego życiu, a w zasadzie był jego życiem. Nie tylko go uprawiał, ale też jako trener, działacz i poseł, a potem wiceminister pracował na rzecz jego rozwoju i promocji. W kręgach sportowych miał wielu Przyjaciół i sam był Wielkim Przyjacielem Sportu. W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom ŚP. Zbigniewa Pacelta składam najszczersze wyrazy współczucia. Otaczamy Państwa serdecznością, łączymy się w bólu i żal”, napisał Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO